HUSK! VI HAR LUKKET I DEN FYSISKE BUTIK D. 4.-29. JUNI

Vi holder delvis sommerferie fra 4.-29. juni

Den fysiske butik er lukket i perioden, og vi besvarer ikke mails og telefon.

Du kan sagtens bestille i webshoppen, men i denne periode bliver der kun sendt varer ud i begrænset omfang.

Pengene trækkes naturligvis først, når varen sendes, og er blot reserveret på din betalingsmetode.

Skal du have byttet/returneret noget, så bestiller du en returseddel på forsiden af webshoppen under punktet ”returseddel”

... for din tålmodighed belønner vi dig med

20% RABAT*
i perioden 4.-29. juni


*Dette gælder ikke på i forvejen nedsatte varer og fragt

Koden, du skal benytte i punkt 4 ved betaling, er:

Sommer2023

Og det bedste er, at den gælder i BEGGE vores webshops
Altså både hos https://www.outbackboots.dk/ og https://haveisten.dk/


Hav en fantastisk juni :-)



HAR DU HUSKET AT FÅ DINE GRATIS FRØ MED?


Sukkerært, Norli, frø

14,00 DKK
+evt. fragt
Lager: På lager

Beskrivelse

Sukkerært, Norli, frø

  • Pisum sativum

Tuin Plus frø

Sukkerært Norli, som er en forbedret udgave af den ældre "de Grace", er en lavtvoksende sort på ca. 50 cm, som yder lækre, søde og sprøde bælge. Den har flade bælge med små, lækre ærter. Man spiser hele bælgen med ærter i. Træk evt. stilk og streng af først. Norli har god sygdomsresistens.

Såning: Ærter kræver ingen forudgående behandling, men du kan lægge dem i lunkent vand i 24 timer for at fremskynde spiring. Du kan også lade dem stå i vand i længere tid (3-4 dage), indtil du ser en rod på 1 cm fra ærten, hvorefter du virkelig skal så dem hurtigt. Høst vil blive ca. en uge tidligere, hvis du gør dette. Husk at skifte vandet et par gange om dagen, da det ellers vil rådne.

Du kan forspire Norli (og dermed ødelægge fuglernes chance for at stjæle dine spirer) ved at starte dem indendørs. Så 1 ært pr. potte i marts i en maks. dybde på 3 cm. Tryk jorden fast og spray med vand. Lad potterne stå lyst ved stuetemperatur. Hvis de truer med at vokse sig for store, før de kan kan komme udendørs, så stil dem på et køligere sted. Lad dem ikke tørre ud. Tillad tilstrækkelig plads mellem planterne, så bladene ikke rører hinanden. De kan gå udendørs når nattefrosten helt sikkert er væk ved først at blive hærdet (udendørs i skyggen, en time længere hver dag i 5 dage).

Frøene kan også sås direkte på sit blivende sted fra midt april til midt maj. Løsn først jorden i et spadestiks dybde, så de rigtig kan få fat. Norli behøver ikke støtte.

Sådybde:  2-3 cm dækket med fint jord. 

Planteafstand: 3-5 cm mellem planterne og 80 cm mellem rækkerne

Dyrkning: Fuld sol. Ærter foretrækker en muldrig jord eller sandmuld og en pH-værdi på 6.5–7.5. De behøver ikke gødning, da det er en kvælstofsamlende plante, men de har brug for bl.a. fosfor og kalium. Hvis jorden er gødet året før til f.eks kartofler, behøver ærterne stort set ingen gødning.

Høst: juni-juli

Indhold: Ca. 100 g, som rækker til ca. 16-20 meter.

Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.

Tilføj anmeldelse:
Reviews

Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.

Tilføj anmeldelse:
Tilbud